policia_mseržant Ľubomír Palacký † 27

seržant Ladislav Nistor † 26

Koniec služby: 20. januára 1995

Dvoch košických kriminalistov, staršieho seržanta Ľubomíra Palackého a seržanta Ladislava Nistora zastrelil občan Bieloruska Gleb Zlotnikov počas preventívno-bezpečnostnej akcie zameranej na predchádzanie bytových krádeží.
Táto udalosť sa stala 20. januára 1995. Starší seržant Ľubomír Palacký (27) a seržant Ladislav Nistor (26) obaja kriminalisti v civilnom oblečení vykonávajúci preventívno-bezpečnostnú akciu zameranú na predchádzanie bytových krádeži stretli na ulici dvoch mužov a požiadali ich o legitimáciu. Muži boli bieloruskej národnosti. Alexander Ryzenkov predložil cestovný pas, Gleb Zlotnik (zdržiavajúci sa na Slovensku nelegálne) sa nelegitimoval. Kriminalisti mužov vyzvali, aby im muži ukázali u koho boli a tak vošli do brány číslo 19..
"Chvíľu po tom, čo sme vyšli z bloku, stretli sme dvoch mužov, predstavili sa, ze su policajti. Pýtali od nás doklady a potom sme všetci vošli do vchodu. Jeden z nich (Palacký) nás požiadal, aby sme ukázali, čo mame pri sebe. Rozopol som si bundu a ukázal, že nemám nič. Aj Gleb sa rozopol, videl som, že ma pod bundou dlhy sveter spod ktorého vytiahol pištoľ. Vtedy ho jeden z policajtov chytil zozadu za plecia a druhý po ňom skočil spredu. Gleb začal strieľať, neviem koľkokrát, pretože všetko prebehlo veľmi rýchlo. Nevedel som, že mal pištoľ. Bol som z toho, čo sa dialo, šokovaný." Takto opísal kritické okamihy činu pred sudom Alexander Ryzenkov.

Ryzenkov ďalej uviedol, že keď videl ležať Palackého na zemi, spanikáril a snažil sa utiecť von z brány. V tom momente sa k nemu otočil kriminalista Nistor, ktorý mal v ruke pištoľ. Ryzenkov policajtovi chytil ruku a pritlačil o hruď, pri následnom naťahovaní vyrazili sklo a vypadli na ulicu. Policajt ležal na zemi a na sebe mal Ryzenkova, ktorý mu neustále držal ruku a znemožňoval streľbu. Nistor vystrelil asi päť nábojov a tie leteli asi 10-15 cm od hlavy Ryzenkova. Vtedy sa pridal so súboja Zlotnik a začal zápasiť o pištoľ pričom použil päste, svoju pištoľ a udieral policajta po hlave. Nakoniec sa zbrane zmocnil. Ryzenkov Nistora pustil a vstával, to iste spravil aj Nistor, ktorý následne zamieril ku Zlotnikovi a ten spustil streľbu. Nistor si najskôr kľakol a následne spadol a ostal ležať čelom k zemi...

Po páchateľoch, ktorí zmizli vo Furčianskom lese bola vyhlásená pátracia akcia. Ešte v ten istý deň boli obaja dolapení v Prešove.