Virtuálny pamätník

Radi by sme Vám predstavili virtuálny pamätník na pripomenutie si tých, ktorí pri svojom povolaní stratili to najcennejšie – svoj život.

ČESŤ ICH PAMIATKE!policia_mppor. in memoriam Peter Opálek

Koniec služby: 15.06.2014
End of Watch : 15.06.2014

Dňa 15. júna 2014 v skorých ranných hodinách bol pri služobnom zákroku zastrelený policajt OR PZ Trnava, OO PZ Trstín práp. Peter Opálek. Pri predvádzaní muža podozrivého z jazdy pod vplyvom alkoholu došlo v obci Boleráz ku konfliktu, ktorý vyústil do streľby, pričom policajt podľahol smrteľným zraneniam. Na mieste bolo nájdených 32 vystrelených nábojníc, pričom do streľby sa zapojila aj policajtka, kolegyňa zavraždeného, ktorá nebola zranená. Podozrivého 31 ročného muža polícia zadržala o dve hodiny v Bratislave.

Úprimnú sústrasť rodine, kamarátom a kolegom Petra. Nech táto smrť nie je úplne zbytočná, poučme sa z nej !

Príčina: strelné poranenie

policia_mporučík Milan Dobiáš † 29

Koniec služby: 4. februára 1991
End of Watch : 04. 02. 1991

viac...

Príčina: bodnutie nožom


mjr. in memoriam František Sloboda
npor. in memoriam Milan Černý
ppor. in memoriam Milan Galbavý
ppor. in memoriam Igor Jošt
ppor. in memoriam Marián Zener

Koniec služby: 23. novembra 1991
End of Watch: 23.11.1991

23. novembra 1991 bolo v Leopoldovskej väznici zavraždených päť členov väzenskej stráže: František Sloboda, Milan Černý, Milan Galbavý, Igor Jošt a Marián Zener. Väzni Tibor Polgári, Miloš Uriga, Ondrej Harvan, Bartolomej Botoš, Václav Fedák, Dalibor Bajger a Vladimír Duda si útek vopred starostlivo naplánovali. Uskutočnili ju v sobotu 23. novembra 1991. Tak ako inokedy aj v tento sobotný večer prebiehalo vo väznici sčítanie väzňov. Po jeho skončení požiadal Tibor Polgári dozorcu Františka Slobodu, aby ho pustil za mreže. Chce vraj vhodiť do schránky list. Keď mu dozorca otvoril mrežu, Polgári ho napadol. Vzápätí sa k nemu pridal Uriga, ktorý dozorcu niekoľkokrát bodol nožom. František Sloboda na mieste zomrel. Obaja väzni potom vtrhli do kancelárie, kde počkali na svojich komplicov. Službukonajúceho referenta prinútili, aby tam zavolal aj svojho kolegu. Keď prišiel, väzni oboch zviazali, okradli a brutálne zbili. Desať minút pred siedmov prišli dvaja dozorcovia, ktorí mali vymeniť dennú službu. Aj ich vzbúrenci prepadli, zbili a zviazali. Potom im vzali uniformy a v preoblečení sa dostali až k bránam väznice. Tam zaútočili na službukonajúcu väzenskú stráž. Štyroch strážcov namieste usmrtili, ďalším dvom spôsobili ťažké zranenia. Posledného zobrali so sebou ako rukojemníka. To už boli vzbúrenci vyzbrojení samopalmi a pištoľami. Spolu s rukojemníkom sa však ešte vrátili do oddielu, aby vyslobodili posledného komplica. Tu sa im do cesty postavil jeden z väzňov. Vodca vzbury ho však zastrelil. Niekoľko minút po siedmej opustili vzbúrenci aj s rukojemníkom bránu väznice. 

Príčina: bodné poranenia, bitka


policia_mseržant Ľubomír Palacký † 27

seržant Ladislav Nistor † 26

Koniec služby: 20. januára 1995
End of Watch: 20. 01. 1995

Dvoch košických kriminalistov, staršieho seržanta Ľubomíra Palackého a seržanta Ladislava Nistora zastrelil občan Bieloruska Gleb Zlotnikov počas preventívno-bezpečnostnej akcie zameranej na predchádzanie bytových krádeží. Táto udalosť sa stala 20. januára 1995. Starší seržant Ľubomír Palacký (27) a seržant Ladislav Nistor (26) obaja kriminalisti v civilnom oblečení vykonávajúci preventívno-bezpečnostnú akciu zameranú na predchádzanie bytových krádeži stretli na ulici dvoch mužov a požiadali ich o legitimáciu. Muži boli bieloruskej národnosti. Alexander Ryzenkov predložil cestovný pas, Gleb Zlotnik (zdržiavajúci sa na Slovensku nelegálne) sa nelegitimoval. Kriminalisti mužov vyzvali, aby im muži ukázali u koho boli a tak vošli do brány číslo 19.. „Chvíľu po tom, čo sme vyšli z bloku, stretli sme dvoch mužov, predstavili sa, ze su policajti. Pýtali od nás doklady a potom sme všetci vošli do vchodu. Jeden z nich (Palacký) nás požiadal, aby sme ukázali, čo mame pri sebe. Rozopol som si bundu a ukázal, že nemám nič. Aj Gleb sa rozopol, videl som, že ma pod bundou dlhy sveter spod ktorého vytiahol pištoľ. Vtedy ho jeden z policajtov chytil zozadu za plecia a druhý po ňom skočil spredu. Gleb začal strieľať, neviem koľkokrát, pretože všetko prebehlo veľmi rýchlo. Nevedel som, že mal pištoľ. Bol som z toho, čo sa dialo, šokovaný.“ Takto opísal kritické okamihy činu pred sudom Alexander Ryzenkov.

Ryzenkov ďalej uviedol, že keď videl ležať Palackého na zemi, spanikáril a snažil sa utiecť von z brány. V tom momente sa k nemu otočil kriminalista Nistor, ktorý mal v ruke pištoľ. Ryzenkov policajtovi chytil ruku a pritlačil o hruď, pri následnom naťahovaní vyrazili sklo a vypadli na ulicu. Policajt ležal na zemi a na sebe mal Ryzenkova, ktorý mu neustále držal ruku a znemožňoval streľbu. Nistor vystrelil asi päť nábojov a tie leteli asi 10-15 cm od hlavy Ryzenkova. Vtedy sa pridal so súboja Zlotnik a začal zápasiť o pištoľ pričom použil päste, svoju pištoľ a udieral policajta po hlave. Nakoniec sa zbrane zmocnil. Ryzenkov Nistora pustil a vstával, to iste spravil aj Nistor, ktorý následne zamieril ku Zlotnikovi a ten spustil streľbu. Nistor si najskôr kľakol a následne spadol a ostal ležať čelom k zemi… Po páchateľoch, ktorí zmizli vo Furčianskom lese bola vyhlásená pátracia akcia. Ešte v ten istý deň boli obaja dolapení v Prešove.

Príčina: strelné poranenia


policia_mpodplukovnik Ján Palo † 48

vojak základnej služby Ján Mandičák † 21

Koniec služby: 19. marca 2002
End of Watch: 19. 03. 2002

19.3.2002 zomreli po prestrelke pri ukrajinskej hranici neďaleko obce Koromľa šéf obvodného oddelenia v Petrovciach 48-ročný Ján Palo, otec troch detí, a 21-ročný vojak základnej služby Ján Mandičák. Zastrelil ich po rusky hovoriaci cudzinec, zrejme prevádzač. Cudzinec sa pohyboval v blízkosti štátnej hranice. „Svedkovia na to upozornili hliadku, ktorá tam išla,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Jozef Sitár. Podplukovník Palo spolu s dvoma vojakmi ho naložili do policajného auta Lada. Zrejme si nevšimli, že má pri sebe zbraň.V aute po nich začal cudzinec strieľať. Najprv postrelil 20-ročného vojaka základnej služby Jána Neupauera, ktorý sedel vedľa neho. Podplukovníkovi Palovi a vojakovi Mandičákovi, ktorí sedeli vpredu, strelil zozadu do hlavy. Potom ich odvliekol do kríkov, kde zomreli. Neupauer, ktorý prežil, privolal pomoc. Vrah zatiaľ utekal v policajnom aute. Po polhodine ho policajti dobehli. Keď nereagoval na výzvy, aby sa vzdal, zastrelili ho.

Príčina: strelné poranenia


policia_mppor. in memoriam Tibor Bolech † 34

Koniec služby: 4. november 2006
End of Watch: 04. 11. 2006

Tibor Bolech v polícii pracoval od roku 1993, bol ženatý, bezdetný. „Vždy bol poruke, keď bolo treba pomôcť. Práca bola jeho najväčším koníčkom,“ odznelo na poslednej rozlúčke. K tragédii došlo krátko popoludní v rodinnom dome, kam prišla policajná hliadka na základe telefonickej žiadosti o pomoc. Agresívny 54-ročný muž tam napádal svojich príbuzných. Na jedného z policajtov zaútočil nožom a bodol ho do hrudníka. Policajta previezli do nemocnice. Na miesto incidentu bola vyslaná ďalšia policajná hliadka. Útočník v dome bodol nožom do hrudníka 34-ročného policajta tak, že na mieste zomrel.

Príčina: bodnutie nožom


policia_mpplk. in memoriam Július Izsák † 46

Koniec služby: 16. januára 2003
End of Watch: 16. 01. 2003

Banková lúpež v Kolárove si vyžiadala život policajta. Zastrelil ho lupič, ktorý krátko na to namieril zbraň sám proti sebe. Predtým však stihol postreliť dvoch miestnych občanov, ktorí sa podieali na jeho prenasledovaní. Všetko sa začalo asi päť minút pred dvanástou, keď do kolárovskej expozitúry Všeobecnej úverovej banky vstúpil muž s kuklou na hlave. Preskočil pult a trom prítomným pracovníkom nariadil, aby si ľahli na zem. Mieril na nich zbraňou a žiadal peniaze. Keď sa s bankovkami v hodnote 1,8 milióna korún, ktoré mu vložili do igelitovej tašky, chystal odísť, objavila sa policajná hliadka. Jeden z pracovníkov totiž stihol v nestráženej chvíli stlačiť signalizačné zariadenie. Keď policajt otvoril dvere, páchateľa nevidel. Ten vyskočil spoza pultu a okamžite strieľal. Majora Júliusa Izsáka trikrát zasiahol do hrudníka. Druhý policajt, ktorý išiel za ním, sa zakryl. Pošmykol sa však na schode, a tak lupič vybehol von. Ťažko zranený 46-ročný major z obvodného policajného oddelenia v Kolárove zostal ležať na zemi. Svoju zbraň dal riaditeľovi banky, ktorý sa spolu s druhým policajtom pustil do prenasledovania páchateľa. Ten nasadol na bicykel, ktorý mal odstavený za bankou. Lupič spáchal samovraždu. Urobil tak po tom, ako spadol s postrelenou nohou z bicykla. Pochopil, že nemá žiadnu šancu ujsť. Keď k nemu pristúpil mestský policajt s namierenou zbraňou, strelil si do spánku. Zosnulého majora Júliusa Izsáka povýšil minister vnútra in memoriam do hodnosti podplukovníka. Ocenil tak jeho obetavosť a odhodlanie, ktoré preukázal v rámci služby pri zabezpečovaní poriadku.

Príčina: strelné poranenie


colna-sprava1Michal Lučko † 48

Michal Bartko † 20

Martin Kuzma † 39

Koniec služby: 6. februára 2010
End of Watch: 06. 02. 2010

Tragická nehoda sa stala v sobotu 6.2.2010 na okraji Humenného. Fiat Punto so štyrmi cestujúcimi vletel pod kamión, nehodu neprežili traja z nich. Čas.sk o následkoch nehody informoval zástupca prešovskej krajskej policajnej hovorkyne Daniel Džobaník. Vo Fiate Punto sa viezli štyria colníci vracajúci sa zo služby zo slovensko-ukrajinskej hranice vo Vyšnom Nemeckom. Vodič Fiatu Punto zo zatiaľ nezistených príčin prešiel do protismeru, kde sa zrazil s Mazdou 323 s humenským evidenčným číslom. Manželský pár, ktorý sedel v aute zo zrážky vyviazol bez zranení. Fiat odhodilo do nákladnej Tatry s prívesom. Následky zrážky sú tragické Na mieste zahynul vodič osobného auta († 20) z Holčíkoveic v okrese Vranov nad Topľou a dvaja muži († 39, † 48) z Medzilaboriec, ktorí sedeli na zadných sedadlách. Ďalšieho spolujazdca (48), ktorý sedel na prednom sedadle, previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice.

Príčina: autonehoda


nadstrážmajster Viktor † 30

Koniec služby: 16.septembra 2010
End of Watch: 16. 09. 2010

Kamión sa zrazil s policajným autom Nitrianskeho kraja pri Bolerázi – Klčovanoch (okres Trnava). Nadstrážmajster Viktor († 30) z nitrianskeho pohotovostného policajného útvaru, ktorý spolu s kolegom prevážal ženu s putami na rukách, zahynul na mieste nehody. Jeho kolega Martin (36) je ťažko zranený.

Zranenu Gabrielu (45) viezli z hraničného priechodu s Českou republikou do Nitry na výkon trestu. Pri prevoze do nemocnice zranená so záchranármi komunikovala. Na mieste nehody pristál záchranársky vrtuľník. Ťažko zraneného policajta sa pokúšali oživiť, ale jeho zranenia neboli zlučiteľné so životom. Podľa predbežných informácií policajný VW Passat, ktorý riadil nebohý nadstrážmajster, zo zatiaľ nezistených príčin prešiel do protismeru, kde sa čelne zrazil s kamiónom. Za volantom nákladiaku sedel vodič (36) z Diakovciec (okres Šaľa). Kamionista v snahe zabrániť zrážke sa s nákladiakom dostal až do priekopy. Po nehode bol v šoku a aj jeho previezli do nemocnice.

Príčina: autonehoda


policia_mRóbert Vida † 34

Koniec služby: 4. augusta 2008
End of Watch: 04. 08. 2008

Počas policajnej akcie sa mal policajný informátor Ivan Rigo († 41) so zástupcom nitrianskej krajskej kriminálky Róbertom Vidom († 34) spolupodieľať na fingovanom prepade majiteľa zmenárne. Po ňom ich však podľa obžaloby Ladislav Bogdan (41) nemilosrdne popravil strelami do hlavy.Urobil tak po tom, ako zistil, že namiesto ukradnutého notebooku a peňazí mu v taškách odovzdali len vankúše.

Robert Vida, ktorý zomrel počas minuloročnej policajnej akcie v Leviciach bol dodatočne prezidentom Slovenskej republiky ocenený in memoriam Krížom Milana Rastislava Štefánika III. triedy.

Príčina: strelné poranenie

i_1171742Ľubomír Igaz † 40

Koniec služby: 12. septembra 2013
End of Watch: 12. 09. 2013

Nešťastie sa stalo vo štvrtok krátko pred poludním vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť (okres Zvolen). Podľa dostupných informácií jeden z vojenských policajtov († 40) po páde z výšky približne 20 metrov na mieste zraneniam podľahol. Z vrtuľníka v osudnej chvíli zlaňovalo viac profesionálnych vojakov. Podrobnejšie informácie o tragickej udalosti zatiaľ nie sú známe.

„Išlo o ostrý výsadok z vrtuľníka. K nešťastnej udalosti došlo pri zlaňovaní z vrtuľníka. V súčasnosti prípad vyšetruje vojenská polícia a letecký úrad. Minister obrany vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Balleková.

Vojenský policajt práve cvičil zlaňovanie z vrtuľníka, zranenia utrpel aj jeden vojak, ktorému lano popálilo ruky. Tento vojak mal byť príslušníkom zložky, ktorá výcvik zabezpečovala. Po páde vojenského policajta skolabovala jedna miestna pracovníčka.

Príčina: pád z výšky ( výcvik )


i_1171742pplk. Ľuboš Belák †

kpt. Igor Scigeľ † 33

práp. Vlastimil Čepičan † 33

npráp. Róbert Letko † 35

Koniec služby: 19. januára 2006
End of Watch: 19. 01. 2006

Antonov An-24 Vzdušných síl Slovenskej republiky narazil za tmy, za priaznivých meteorologických podmienok, do zalesneného kopca pri pristávacom manévri 19. januára 2006 medzi obcami Hejce a Telkibánya v Maďarsku, len 3 km od slovenských hraníc, približne 20 km od letiska. Pri náraze lietadla zahynulo 41 vojakov a 1 civilný zamestnanec ministerstva obrany SR, 1 vojak prežil. Lietadlo privážalo späť slovenských príslušníkov síl KFOR z polročnej služby v Kosove. 19. januára 2006 o 17:15 odštartovali z letiska v kosovskej Prištine dve vojenské lietadlá so slovenskými príslušníkmi mierových síl KFOR. Pristátie bolo plánované o 19:40 na letisku v Košiciach. O 19:30 po zahájení priblíženia na pristátie havarovalo jedno z lietadiel neďaleko maďarsko-slovenských hraníc. Narazilo ešte na maďarskom území v zalesnenej oblasti medzi obcami Hejce a Telkibánya. Havarovaným strojom bolo lietadlo sovietskej výroby Antonov An-24V, rok výroby 1969, registrácia 5605, samostatnej dopravnej letky v Kuchyni. O 19:46 vyhlásila Letecká pátracia záchranná služba (LPZS) pohotovosť prvého stupňa a k miestu nehody bol vyslaný z letiska Sliač vrtuľník Mi-17, ktorý lokalizoval miesto nehody na svahu vrchu Borsó o 20:30. O pol hodiny neskôr prekročili slovensko-maďarskú hranicu štyri sanitky a hasiči z Košíc. Na mieste nehody, v ťažko prístupnom teréne a v mraze, našli záchranári iba jediného živého – nadporučíka Martina Farkaša (27), ktorý bol transportovaný na oddelenie ARO do košickej nemocnice. Trosky lietadla An-24 boli neskôr prevezené na leteckú základňu v Prešove a podrobené dôkladnému vyšetrovaniu. Dôvody havárie neboli napriek nájdeniu funkčných čiernych skriniek dlhú dobu úplne jasné, nakoniec sa však potvrdila pôvodná domnienka, že nešťastie spôsobilo zlyhanie ľudského faktoru. Posádka sa zrejme dopustila primárnej navigačnej chyby, keď priblíženie na VPD 01 prebiehalo, namiesto nížinným údolím Hornádu, východnejšie, nad kopcami Zempléni-hegység. Podľa vyšetrovacej komisie nemalo lietadlo správne nastavený rádiový výškomer a posádka zle odhadla prechod z prístrojového na vizuálne priblíženie k letisku v Košiciach. Na Slovensku bol po nehode 24 hodinový štátny smútok. Rozlúčka s plnými vojenskými poctami sa konala za účasti tisícov ľudí v prešovskej mestskej hale Jána Pavla II. Na pohreb obetí havárie pricestoval aj generálny tajomník NATO, Jaap de Hoop Scheffer. Slovenský minister obrany Juraj Liška podal demisiu.

Príčina: nehoda lietadla ( návrat z misie )


policia_m7. marca 2007 – Pri čelnej zrážke služobného vozidla s autobusom na východnom Slovensku zomreli dvaja policajti z Košíc.

Príčina: autonehoda

policia_m

Marián
Koniec služby: 21. 03. 2006
End of Watch: 21. 03. 2006

ROK 2006 SLUŽOBNÁ CESTA SA MU STALA OSUDNOU Štyridsaťšesťročný Marián tragicky zahynul 21.marca pri dopravnej nehode počas služobnej cesty okolo 6.00 h na diaľnici v smere Poprad – Žilina za odbočkou na Liptovský Ján. Vozidlo zišlo z nezistených príčin v bočnom šmyku mimo vozovku na pravú stranu a niekoľkokrát sa prevrátilo na strechu. Pravou časťou auto následne narazilo do odvodňovacieho kanála, kde ostalo stáť na kolesách. Policajt zraneniam na mieste podľahol.

Príčina: autonehoda

policia_m

Pavol
Roman
Koniec služby:
End of Watch:

Dvaja policajti, 27-ročný Pavol a 39-ročný Roman zomreli v júli následkom dopravnej nehody v Pezinku. vrazila do nich cisterna, pričom ich zatlačila na múr rodinného domu. Nešťastím však bolo to, že vrazili do elektrickej a plynovej rozvodne. Auto vybuchlo a zhorelo. Mužov zákona sa podarilo z auta dostať, no bohužiaľ utrpeli popáleniny 80 percentách tela. Desať dní po nehode na následky obaja zomreli Osud zranených policajtov pozorne sledovala aj verejnosť. „Vyšetrovanie okolností dopravnej nehody naďalej prebieha. Nech už budú závery vyšetrovania akékoľvek, život to dvom policajtom nevráti,“ povedala vtedajšia hovorkyňa bratislavskej polície Alena Toševová.

Príčina: autonehoda

ROK 2005 BEZOHĽADNÝ VODIČ PRIPRAVIL O ŽIVOT POLICAJTA Tridsaťsedemročného Romana počas výkonu služby v Nitrianskom kraji zrazil vodič osobného motorového vozidla, ktorý jazdil vyššou rýchlosťou, než bola povolená. Policajt na následky zranení 28. júna zomrel.

Rok 2003 Dvadsaťsedemročný policajt Stanislav utrpel 23. mája ťažké ublíženie na zdraví pri dopravnej nehode počas plnenia služobných úloh. Na druhý deň zomrel.

V roku 2003 zahynuli počas služobnej cesty pri dopravnej nehode dve policajtky, 50-ročná Jana a 22-ročná Lucia. Utrpeli zranenia nezlúčiteľné zo životom. NPJ

Smrť pri kontrole Dvadsaťosemročného policajta Rastislava zrazil XY na vozovke pri kontrole motorových vozidiel v Spišskej Novej Vsi. Nešťastná náhoda zabíjala Vo februári zomrel nešťastnou náhodou Viktor pri plnení služobných povinností pri krádeži vlámaním do objektov skladov. Služobná zbraň mu vypadla na cestu, pričom nastal výstrel.

ROK 2000 PYROTECHNIK ZOMREL KVÔLI BEZOHĽADNÉMU VODIČOVI Dvadsaťpäťročný pomocný pyrotechnik Ján robil eskortu zaistenej trhaviny do Banskej Bystrice. Počas cesty späť do neho nabúral vodič, ktorý bol pod vplyvom alkoholu. Policajt na mieste zomrel.

Nehoda Pustý hrad – Sliač 1993 • Dátum nehody: 17. 6. 1993 • Miesto nehody: Pustý hrad pri Sliači • Typ vrtuľníka: Mi-8 B-8939 • Posádka: Galata, †Kreibik, Vojtek, †• príslušník a 12 príslušníkov URN • Pravdepodobná príčina havárie: Náraz do terénu pri lete údolím v zníženej viditeľnosti.

Naposledy upravené dňa 30. 06. 2014. Informácie boli získané z voľne dostupných zdrojov. Táto databáza bude postupne dopĺňanáComments are closed.